https://soundcloud.com/doubledutch-53732124/rossiya
Hoe beschadigd is Trump na Helsinki? Of zijn knieval voor Poetin in Helsinki – en zijn onbevredigende uitleg in Washington – gevolgen heeft voor de verkiezingen in november, moet nog blijken. Duidelijk is wel dat het politieke toneel is veranderd. Het was van korte duur, maar de kritiek van Fox News – Trumps trouwste mediafan – was opmerkelijk. Aan de kant van de Democraten verschoof er ook iets.
Het idee dat Poetin kompromat (de Russische afkorting voor compromitterende informatie) over Trump in handen heeft, is niet nieuw. Het is daarentegen wél nieuw dat de leider van de Democraten in de Senaat die vraag openbaar opwerpt. Chuck Schumer: ‘Er hangt één onheilspellende vraag boven het Witte Huis: wat is de reden dat president Trump de Russische belangen boven die van de Verenigde Staten stelt? Miljoenen Amerikanen vragen zich dit af. De enige mogelijke verklaring is dat president Poetin belastende informatie heeft over president Trump.’

Republikeinen in het Congres wringen zich in allerlei bochten om Trump te beschermen. Zo wijzen ze er op dat de Russische inmenging in de verkiezingen plaatsvond toen Obama nog president was. Ook benadrukken ze dat de inmenging geen invloed had op de verkiezingsuitslag. Een bewering die ze niet met feiten kunnen ondersteunen. Het tegendeel kan eveneens niet bewezen worden. Zolang Trump populair is bij de Republikeinse kiezers, blijven de partijbonzen hem trouw. En Trump ís populair. Negentig procent van Republikeinse kiesgerechtigden waarderen hem. Dat percentage is zeer hoog, maar ook misleidend: het aantal kiezers dat zichzelf als Republikein identificeert neemt af.
Dit kan er op wijzen dat de meer gematigde Republikeinen de partij verlaten. Ze noemen zichzelf liever ‘independent’ dan Republikein. Met het gevolg dat de partij inkookt en langzamerhand in een Trump-cult ontaardt.
Je reactie wordt geplaatst zodra deze is goedgekeurd. Je reactie is geplaatst.