Literaire berichten

Hij was journalist en een van dé experts in Zweden op het gebied van extreem-rechtse groeperingen. In zijn vrije tijd schreef hij een drietal intelligente thrillers met een van de bizarste, interessantste vrouwelijke hoofdpersonen in het genre: de neopunkheldin Lisbeth Salander, die even meedogenloos als inventief wraak neemt op foute mannen. Een uitgever was enthousiast en na jaren hard werken, doodsbedreigingen van die enge groeperingen en tikken aan zijn thrillers was de financiële beloning in zicht. En toen ging hij dood. Stieg Larsson stierf plotseling, op zijn vijftigste, in 2004.

Zij was zijn levenspartner. Ruim dertig jaar woonden en werkten ze samen. Ze leefde mee tijdens de doodsbedreigingen, dacht mee tijdens het schrijven. Omdat hij wilde voorkomen dat zijn bedreigers haar iets zouden aandoen, hield het stel bewust hun financiën en persoonlijke zaken op papier gescheiden. Officieel hadden ze niets, maar Eva Gabrielsson kun je wel een echte weduwe noemen.

De Millenniumreeks werd, zoals bekend, een million seller en de verfilming van deel 1 is een bioscoophit. Maar omdat ze niet met hem getrouwd was, heeft Eva nergens recht op. Stiegs familieleden, in casu zijn vader en broer met wie hij nauwelijks contact had, strijken de twaalf miljoen euro op die boeken en film tot nu toe opbrachten, en zijn ook na onderhandelingspogingen van Eva niet van zins haar een cent te gunnen. Lezers en bioscoopbezoekers zijn verontwaardigd, maar kunnen niet veel meer doen dan vergeefs hopen dat Lisbeth tot leven komt om even meedogenloos als inventief wraak te nemen op die twee foute mannen. Nou ja, wel iets: op de site supporteva.com staat hoe je € 2,50 per genoten boek of film kunt storten, waardoor Eva haar advocatenkosten kan betalen en er, als iedere tevreden lezer dat doet, nog iets voor haar overschiet. Zo wordt een beschaafde lezer toch een klein beetje wraakgodin.