Portret van Satan
Murdochs rooftocht richting wereldheerschappij begon in Engeland. Daar zette hij eind jaren zestig voet aan wal om de noodlijdende krant News of the World te kopen. Later volgden The Sun, The Sunday Times, The Times en weer later nam hij een aandeel in televisiestation Sky. De Britten hebben hun minachting voor Murdoch nooit goed verborgen weten te houden. Of, althans, het elitaire volksdeel: de ‘gewone’ man is vanaf het begin dol geweest op de producten die zijn mediafabriek produceerde. Het is dan ook lovenswaardig dat documentairemaker Adam Curtis van de BBC – het episch centrum van de Britse elitejournalistiek – in ieder geval zijn best doet een zo gebalanceerd mogelijk overzicht te maken van de moeizame relatie tussen Murdoch en Engeland. Op de site van de BBC heeft Curtis – onder de titel ‘A portrait of Satan’, dat dan weer wel – een kleine geschiedenis van Murdoch in Groot-Brittannië geschreven, geïllustreerd met geweldige beelden uit het BBC-archief (van 1968 tot 1997). Behalve de onverkwikkelijke arrogantie van de Britse ‘kwaliteitsjournalisten’, valt in interviews op hoe eerlijk en, jawel, zelfs sympathiek Murdoch overkomt.
Outfoxed
Een thema vormt de rode draad in het leven van Murdoch: de nietsontziende zakenman is altijd de outsider die het opneemt tegen de heersende klasse. En die heersende klasse is altijd verontwaardigd over die zedeloze cowboy die zich op hun territorium begeeft. Laat het een waarschuwing zijn voor alle verongelijkte NOS-directeuren en volksvertegenwoordigers: hoe harder je Murdoch bestrijdt, hoe sterker hij wordt. In de documentaire Outfoxed (2004), door VPRO’s Tegenlicht bewerkt tot een Nederlandse versie, komt veel samen. De film is overduidelijk van progressieve snit en een eenzijdige aanklacht tegen de invloed en werkwijze van Fox News, dat in de film niet geheel ten onrechte als machtig wapen van de Republikeinen wordt geportretteerd. En, toegegeven, hoewel we allemaal wel weten hoe partijdig Fox News is, blijven de beelden verbazen. Maar campagnejournalistiek is ook de makers van Outfoxed niet vreemd: de film werd vlak voor de verkiezingen van 2004 uitgezonden. Het mocht niet baten: Bush versloeg Kerry. Outfoxed werd outfoxed. Murdoch won.
Regels bestaan niet
De Nederlandse voetbalclubs, verenigd in Eredivisie N.V., zijn blij met de deal. Ze worden er rijker van en kunnen met een zogenaamde minority blocking vote nog steeds invloed op de voetbalprogrammering uitoefenen. Zo hebben ze dat met Murdoch afgesproken, vertelde Ajax-directeur Van der Aat trots aan NRC-Handelsblad, voor ‘het belang van voetbal en individuele clubs.’
Als er nou een les valt te trekken uit de vele deals die Murdoch in zijn leven heeft gesloten, dan is het is dat hij het niet zo nauw neemt met de inhoud van die deals. Alles is onderhandelbaar. Afspraken zijn er om gebroken te worden. En regels? Regels bestaan niet. Media-journalist Michael Wolff laat dat mooi zien in verschillende artikelen in Vanity Fair. Wolff, die in 2008 een biografie over Murdoch publiceerde, toont zich, naast een briljant schrijver, ook een voorbeeldig biograaf: hij benadert zijn object zonder vooroordelen en is tegelijkertijd nietsontziend. Zo schrijft hij in het begin van het artikel ‘Tuesdays with Rupert’: ‘I was warned about his charm by many other journalists – warned not to fall victim to it. So the surprise was his lack of it.’ Verderop in de tekst schrijft Wolff: ‘There’s no spin, because he really can’t explain himself. Rather, what you see is what you get.’ Wat je krijgt, is een man die de afspraken met de bedrijven die hij overneemt simpelweg niet serieus neemt, omdat hij weet dat hij ze kan breken. En je krijgt een man die, in de aanloop naar de verkiezingen van 2008, kort nadenkt over de vraag wie hij graag ziet winnen en dan dit antwoord geeft: ‘Obama – want die verkoopt meer kranten.’
Er is meer
Zoals gezegd: er is ontzettend veel over Murdoch geschreven. Over zijn bedrijven, zijn drijfveren, zijn familie en zijn afkeer van de elite. En over het recente afluisterschandaal van News of the World, waardoor hij de krant moest sluiten en afstand moest doen van een deel van zijn verantwoordelijkheden. De sites The Browser en The Byliner hebben een selectie gemaakt van de belangrijkste en mooiste (Engelstalige) artikelen die er de afgelopen jaren over hem zijn verschenen. Verplicht leesvoer voor een ieder die van jongensboeken en mediatycoons houdt. En van voetbal dus.
Je reactie wordt geplaatst zodra deze is goedgekeurd. Je reactie is geplaatst.