Wint schone energie van fossiele vuilspuiterij? Ja! Behalve in de Lage Landen, constateert Evert Nieuwenhuis mistroostig.

U weet, het Geweten heeft een somber gemoed: als een paar groene grassprietjes het levenslicht zien, wijst hij op de donkere wolken aan de einder. Vergeef me, het is mijn aard. Maar de laatste dagen zie ook ik de zon schijnen.

Het ene na het andere nieuwsbericht doet vermoeden dat het begin van het einde van het fossiele tijdperk is ingezet. Shell wil na jaren van hoon en desinteresse investeren in windmolenparken op de Noordzee, een Kamermeerderheid vindt dat het kabinet zich moet inzetten voor een verbod op benzine- en dieselauto’s en het TT Circuit in Assen, vrijplaats voor testosteron en benzine, installeert 21.000 zonnepanelen op zijn parkeerplaats om 2.000 brave gezinnen van groene stroom te voorzien.

Niet gespeend van historische symboliek is het nieuws dat Schotland zijn laatste steenkolencentrale sluit. Schotland is niet het eerste en niet het laatste land dat afscheid neemt van ’s werelds meest vervuilende energiebron, maar als de bakermat van de Industriële Revolutie zijn laatste schep kolen in de oven gooit, zou je haast denken dat een tijdperk wordt afgesloten.

Even historisch is het besluit van het Rockefeller Family Fund (niet te verwarren met de veel grotere Rockefeller Foundation) om het familiekapitaal terug te trekken uit olie, gas en steenkool. De machtige en steenrijke nazaten van de grondlegger van ExxonMobil en Chevron vinden het niet langer ‘ethisch verantwoord’ om te investeren in fossiele brandstoffen. ‘We moeten de al ontdekte reserves in de grond laten zitten, willen we de ecosystemen voor mens en natuur in leven houden’ – alsof de Rockefellers al jaren Het Geweten lezen.

Als klap op de vuurpijl becijferde het Milieuprogramma van de Verenigde Naties (UNEP) dat ervorig jaar voor het eerst in de geschiedenis wereldwijd meer werd geïnvesteerd in schone elektriciteitsopwekking dan in fossiele, zoals gas- en kolencentrales. Het gaat om een recordbedrag van 286 miljard dollar, twee keer meer dan er naar fossiele centrales gaat. Het gros van de investeringen vindt plaats in opkomende landen, met name in China.

En Nederland? Ik kan het niet helpen, maar aan de Hollandse kim pakken donkere wolken zich samen. In ons land daalden vorig jaar de investeringen in hernieuwbare energie met maar liefst 81 procent. Van het sluiten van steenkolencentrales is in de Lage Landen nog lang geen sprake: volgens het CBS werd hier in 2015 een recordhoeveelheid verstookt aan steenkool. Momenteel zijn kolen goedkoper dan het minder vervuilende aardgas, en in Holland heerst de koopman nog altijd over de dominee.