VN MediagidsVerdachte ex-rechercheur krijgt inzage telefoonlijst journalist
4 juni 2007
door Marian Husken en Harry Lensink
De van 'lekken' verdachte ex-rechercheur Sjaak K. mag de telefoongegevens van Telegraaf-journalist John van den Heuvel inzien. Zo hoopt K. aan te tonen dat de verslaggever contact had met andere, hoge politiemensen.
Sjaak K. kreeg van de rechter toestemming tot inzage op maandag 4 juni tijdens de eerste zittingsdag van het proces tegen K., zijn broer Jan en ex-collega Hans van E. Het drietal wordt ervan verdacht vertrouwelijke politie-informatie te hebben doorgespeeld naar de onderwereld. Sjaak K. zou bij voorbeeld in 2005 de Hells Angels hebben gewaarschuwd voor een op handen zijnde huiszoeking.
De vermoorde vastgoedhandelaar Willem Endstra had eerder in zijn gesprekken met de recherche gezegd dat Willem Holleeder en de zijnen over een politiecontact beschikten, waardoor ze vroegtijdig op de hoogte waren van allerlei vertrouwelijk informatie. De advocaten van K., Leon van Kleef en Nico Meijerning willen aantonen dat hun cliënt is 'geslachtofferd'. Ze vroegen maandag om alsnog verschillende getuigen te mogen horen. Volgens Van Kleef was mede door de zaak-Holleeder de afgelopen jaren de druk groot om het corrupte politiecontact, ook wel 'de Pet' genoemd, op te pakken.
Hollywood-film
Door Sjaak K. op te pakken heeft het OM willen laten zien dat getuigen 'veilig' met de politie kunnen praten, aldus Van Kleef. Zijn cliënt denkt dat hij daarom tot De Pet is gebombardeerd. Officier van Justitie Michiel Zwinkels toonde zich maandag niet onder de indruk en deed het betoog van de verdediging af als een complottheorie die in een Hollywood-film niet zou misstaan. 'Het gaat om de feiten. De verdachten hebben niet voor niets negen maanden in voorarrest gezeten.'
Eerder heeft K. al beweerd dat er volop wordt gelekt door het Amsterdamse politiekorps, onder andere door zijn meerderen. Daarover zei hij in december tegen Vrij Nederland: 'Vervolgens vallen er doden in de onderwereld. Heel vervelend. Maar nog erger wordt het als de rijksrecherche een onderzoek naar het lekken begint. Dan gaan mensen zweten. Om dat bij te sturen, hebben ze mij opgeofferd'.
De ex-rechercheur hoopt dat argument feitelijk te kunnen staven met telefoongegevens van John van den Heuvel. De Telegraaf-journalist was kort verdachte in het corruptieonderzoek. Justitie beschuldigde hem ervan vertrouwelijke informatie te betrekken van politieambtenaren. De rijksrecherche vroeg bij KPN - Van den Heuvels telecomprovider - zijn gegevens op voor vier dagen die van belang waren in het onderzoek. Het bedrijf stuurde abusievelijk de telefonische contacten van het afgelopen halfjaar op.
De verdediging van K. hoopt dat uit deze lijst zal blijken dat Van den Heuvel contact had met één of meerdere politiemensen, zijnde niet de verdachten. Advocaat Nico Meijering noemde maandag al de naam van Jan van Looijen. Deze was chef van de Criminele Inlichtingeneenheid en hield zich onder andere bezig met het Holleeder-onderzoek. 'Wie zegt dat Van Looijen niet de informatie aan John van den Heuvel heeft gegeven', vroeg advocaat Nico Meijering retorisch.
Ontstemd
De rechter honoreerde het verzoek van de verdediging. De aanwezige Telegraaf-journalist Van den Heuvel was ontstemd over de uitspraak. Hij is vooral verbolgen over het feit dat KPN 'abusievelijk' zijn telefoongeschiedenis van een half jaar heeft afgegeven en niet slechts de gevraagde vier dagen. 'Ik ga dit zeker via mijn hoofdredactie bij KPN aan de orde stellen.'
Ook een ander verzoek van de verdediging werd ingewilligd. De advocaten mogen enkele getuigen horen over opsporingsmethoden bij de politie. Sjaak K.zou tijdens zijn werk hebben betoogd dat die middelen te ver gingen. Die kritiek heeft er toe geleid dat zijn meerderen liever van hem af wilden, vermoedt de verdediging.
Daarmee is de zaak terugverwezen naar de rechter-commissaris, waar deze getuigen zullen worden gehoord. Pas in september gaat de inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Sjaak K. cum suis verder.
- Cannes Het filmfestival van Cannes is in volle gang. Wat zijn de beste films en de smakelijkste roddels?
- Sap of Dibi GroenLinks houdt een ledenreferendum. Wat is er eigenlijk te kiezen?
- Griekse verkiezingen Op 17 juni gaan de Grieken weer stemmen. De radicaal-linkse partij Syriza en de rechts-extremistische partij Gouden Dageraad doen het goed. Wat willen ze?
- Uit het zicht Steeds meer grote kunstwerken verdwijnen naar de huizen van rijke particulieren. Wat nu?
- Netneutraliteit Nederland heeft als eerste Europese land netneutaliteit in de wet verankerd. Maar wat is het eigenlijk?




