VN MediagidsKhadaffi had een samenwonende man moeten zijn

Op deze pagina vind u de volgende onderwerpen:

U kunt ook direct naar het hoofdmenu of het zoekveld springen.

Buitenland / Samenleving 07.03.2011

Door Stephan Sanders

Het zijn tijden voor grote mannenpraat. U weet hoe het er aan toegaat in het gemiddelde huishouden. Zij houdt zich bezig met de kleinigheden, zoals de hypotheek, de school van de kinderen, de ziektekostenverzekering, het huishoudbudget en natuurlijk ook met de conditie van de relatie zelf, zodat hij zijn spaarzame vrije uren kan wijden aan de vraag: 'Wat moeten we nu met China?'

Wat moeten we nu met Libië? Hoe vreemd is het niet dat mannen die meer dan twintig of dertig jaar Khadaffi hebben gediend, nu ineens tot de ontdekking komen dat de grote Gids bij nader inzien 'een gek' is, zoals de Libische VN-ambassadeur zei. Je ziet die enorme piramide voor je, van mensen die niet gek waren, maar wel jaar in jaar uit de gek hebben geschraagd in zijn macht. Zijn die mensen niet nog gekker dan Khadaffi zelf?

En Oman, het Arabische modelland, lekker dunbevolkt met lekker veel olie, zodat er voor de Omani een heel redelijk inkomen overblijft. Nee, het is geen democratie, maar er zitten vrouwen in het parlement, en de sultan doet op zijn manier aan sociale wetgeving, zodat er ziektegeld wordt uitgekeerd en huursubsidie en nog meer Arabische noviteiten. Het leek mij het laatste land waar de vonk naar zou overslaan, maar zelfs majesteit deinst nu terug, dus het moet wel ernstig wezen.

- In de loop der jaren ben ik gaan rekenen op het derde oog

En nu het gepast is aan het grote wereldbeschouwen te doen, juist nu voel ik de behoefte aan kleinpraat. Ik heb een huiselijke week achter de rug. Het huiselijke school 'm vooral in het feit dat echtgenoot 's ochtends niet naar zijn werk vertrok, want hij is leraar en het was Krokus. Gewoonlijk ben ik naast uw columnist en nog zo wat ook gewoon een huisman: degene die zorgt dat er eten is in huis, en bloemen natuurlijk, een week zonder bloemen is een week niet geleefd. Het echte boenwerk heb ik uitbesteed, maar wel loop ik ouderwets met een plunjezak naar de wasserette. Dat laatste deed ik al toen ik nog een student was en ik ben er mee doorgegaan, ook toen ik ging samenwonen en geliefde een aftandse wasmachine meenam. En afhaaleten is ook geschikt voor twee, daarvoor hoef je heus niet eenzaam te zijn.

Huisman zijn betekent in de praktijk ook vrijheid: de man gaat weg, en dan ben jij de enige chauffeur op de truck die z'n eigen koers bepaalt. Vakantie betekent: ineens komt er een bijrijder naast je zitten, zowat de hele dag, en die vindt ook nog van alles. Heeft ideeën over de bloemen. Mij overdondert dat iedere schoolvakantie weer.

Dat samenwonen zelf duurt nu al zo'n jaar of tien, en ik merk tot mijn verbazing dat ik er niet alleen aan gewend ben, maar ook aan gehecht. Dat lag niet bijzonder voor de hand. Als puber nam ik mij voor nooit te trouwen, want dan moest je met een ander de hele nacht in een bed doorbrengen en ik sliep slecht (ook toen al). Wonderlijke voorstelling van zaken, want vader en moeder hadden toen gescheiden slaapkamers en dat had een voorbeeld kunnen zijn. Lang leek dit mij een nachtmerrie: niet te kunnen zeggen: 'Goh, het is erg leuk geweest, maar nu moet je naar je eigen huis.'

Maar in de loop der jaren ben ik gaan rekenen op het derde oog. Ik bedoel dit: net als mijn moeder heb ik een gruwelijke hekel aan onzichtbare arbeid, het loze vegen van stof onder het bed dat niemand ooit zal opmerken. Die verse bloemen. De afhaalpastaschotel. Er moet op enig moment in het toneelstuk wel iemand binnenkomen die dit alles opmerkt. Of althans, iemand tegen wie je kan zeggen: 'Je hebt die bloemen helemaal niet gezien, hè?'

Dat derde oog behoedt je ook voor gekte: een dag kan lang duren, er wordt geworsteld met een stuk of een idee, en dan verschijnt rond zessen een buitenaards wezen dat het geheel in volstrekt andere, minder alarmerende proporties ziet. Samenwonen: dat is ook een psych die iedere dag even om de deur komt koekeloeren. Die een deadline stelt voor het opruimen en ook voor de geestelijke schoonmaak.

En omdat ik zelf een man ben, kan ik het toch niet laten. Die Khadaffi, dat had een samenwonende man moeten zijn, dan was het niet zo uit de klauwen gelopen.

schoolkrant

Geplaatst door: gerard reacties

Schoolkrant stukkie zoals gebruikelijk.

U mag het beter doen Gerard.

Geplaatst door: Janus Kop reacties

U mag het beter doen Gerard.
Stijg boven de scholkrant uit, hierzo!

Glimlach

Geplaatst door: J.P.Pasma reacties

Met een glimlach van herkenning, overigens zonder bloemen of wasserette, maar incluis chauffeur en Khadaffi, even naar de reacties. Waarom leest zo,n ja...zo,n Gerard, de stukjes van Stephen Sanders eigenlijk?

khadaffi

Geplaatst door: roodie reacties

dit soort slap gewulp krijg je bij een gebrek aan verantwoording voor wat je schrijft en wanneer je als schrijver denkt dat je een soort nep filosoof bent in eigen huis waarschijnlijk ontbreekt bij VN een beetje gezonde eigen kritiek .........

Vreselijk

Geplaatst door: J.P.Pasma reacties

Op zoek naar de nieuwe column van Stephan Sanders ( ik waardeer zijn eigen en originele kijk op alles wat er loos is op deze bekrompen aardkloot) blijk ik een dag te vroeg en ontdek ik een vierde reactie op zijn bovenstaand stukje. Eigenlijk ben ik best een moderne man van tegen de 60 met onlangs een Ipad, maar net zo eigenlijk begrijp ik weinig van de impact die de moderne media met ons doet. We worden minuut voor minuut op de hoogte gehouden van wat er zich in Libie voordoet en de laffe reacties daarop van politiek Europa en de VN. Maar wat moet je ook met een staatsman die niets maar dan ook niets met zijn volk op heeft. Ja, zelfs onderdrukt en afslacht. Moegabe net zo. Van minuut tot minuut word je op je eigen machteloosheid gewezen. Japan. En Duitsland dat als enige menselijke reactie op de rampen aldaar politiek bewust haar eigen kernreactoren sluit. En dan nog tot slot die arme anonimiteit die haar vrijheid al jaren verkwanselt ziet door allerlei soorten 'roodie 's' die via het overweldigende transparante bewustzijn van het internet niets anders kunnen dan leeg brallen en schelden op enige inhoudelijkheid. Vreselijk.

Stephan Sanders lezer

Geplaatst door: Frank Zweers reacties

Some people must be obscene and not to be heard (even vrij vertaald naar Oscar Wilde) . deze leegbraller zit op de verkeerde site zullen we maar zeggen. en Stephan ik ben nog op zoek naar een tweede oog :)

[reageren]