VN MediagidsHet grote commentatoren debat
04.06.2010

Goedenavond en welkom bij het enige verkiezingsdebat waarin politiek-commentatoren alleen nog door elkaar in de rede worden gevallen.
We beginnen met de stellingen. Zoals u ziet staan hier in de studio twintig stellingen. Daar moeten de politiek-commentatoren straks in klimmen. Als ze boven op de stellingen staan moeten ze een bel luiden en is het tijd voor de eerste ronde.
In de eerste ronde zullen de commentatoren commentaar geven op commentaar van elkaar. Alle commentatoren hebben precies twintig seconden om uit te leggen waarom het onmogelijk is om binnen twintig seconden commentaar te geven op het commentaar van de ander.
De tweede ronde is de knoppenronde. De commentatoren krijgen bij de knoppenronde acht knoppen met elk een eigen kleur. Ze mogen maximaal vier knoppen indrukken. De beste kleurcombinatie wint.
In de derde ronde krijgen alle commentatoren een microfoontje aan een ijzerdraadje dat ze zo achter hun oor moeten haken dat het langs hun wang tot vlak voor hun mond loopt. Het publiek mag dan kiezen bij wie het microfoontje het minst gênant staat.
De vierde ronde gaat over de inhoud. Telkens worden twee commentatoren tegenover elkaar gezet en krijgen ze ieder vijf minuten om uit te leggen waarom het eigenlijk over de inhoud zou moeten gaan. De commentatoren mogen daarbij nadrukkelijk niet inhoudelijk op de inhoud zelf ingaan.
De vijfde ronde gaat over populisme. Steeds vaker klinkt het verwijt dat debatten een optelsom zijn van populistische slogans. De commentatoren krijgen ieder honderd woorden waarvan ze een zin moeten maken die pleit voor verdieping in het debat. Filosoof Rob Riemen zal de zinnen streng beoordelen en voorzien van door hem verzamelde oneliners van Schopenhauer.
De zesde ronde gaat over opinieonderzoek. Alle commentatoren worden uitgedaagd Maurice de Hond zo lang mogelijk serieus te nemen. Wie het eerst met zijn ogen knippert, moet van energieleverancier veranderen.
De zevende ronde is eigenlijk een vierkant. Dat wil zeggen dat de vier commentatoren ieder in een hoek van een carré plaatsnemen terwijl ze luisteren naar een politieke analyse van Felix Rottenberg. De eerste die moet gapen, huilen of lachen mag niet door naar de slotronde.
In de slotronde moeten de overgebleven commentatoren in een kooi met stalen pijpen uitmaken wie de winnaar is van het debat. Vervolgens mag het publiek door het gooien met stenen en kapotte flessen duidelijk maken wie volgens hen de winnaar van het debat is.
