VN MediagidsCDA: Bos debet aan val Balkenende IV

Op deze pagina vind u de volgende onderwerpen:

U kunt ook direct naar het hoofdmenu of het zoekveld springen.

Politiek / Haagse streken / CDA 28.01.2011

Door Max van Weezel

Soms voel ik me als een rechercheur die er maar niet in slaagt een grote bankkraak op te lossen. Sinds meer dan een jaar proberen collega Thijs Broer en ik te achterhalen welke ruzies achter de schermen vooraf gingen aan de dramatische val van het centrumlinkse kabinet Balkenende IV. Wie vond nou precies wat over de missie in Uruzgan? Frustrerend genoeg kost het ook twaalf maanden na dato de grootste moeite de waarheid boven tafel te krijgen. De lezing die het CDA van de gebeurtenissen geeft, blijft haaks op die van de PvdA staan. Op 21 januari schreef ik in ‘Haagse streken’ over de pogingen van de Amerikaanse ambassade om Wouter Bos onder druk te zetten.

De vicepremier had zich voor zijn doen uiterst rechtlijnig opgesteld, bleek uit de documenten die op WikiLeaks staan: de Nederlandse ISAF-soldaten moesten en zouden eind 2010 thuis zijn. Terwijl het CDA destijds de suggestie wekte dat met Bos binnenskamers wél over een vervolgmissie in Uruzgan viel te praten. ‘Wie belazerde nou eigenlijk wie?’, vroeg ik me af. Tot irritatie van de christendemocraten die zich voor leugenaar voelden uitgemaakt. Op een Haagse receptie dus maar even gepraat met een CDA’er die nauw bij de schermutselingen over Uruzgan was betrokken. Wat de volgende nieuwe informatie opleverde: Balkenende en Verhagen wisten dat met Bos geen land te bezeilen viel maar hoopten op tussenkomst van twee andere PvdA’ers: toenmalig fractieleider Mariëtte Hamer en minister Bert Koenders van Ontwikkelingssamenwerking. Die zouden niet onwelwillend zijn geweest om een compromis te sluiten. De gedachte van Hamer ging uit naar een politietrainingsmissie zoals die nu door het kabinet-Rutte wordt bepleit. Ze zei dat hardop tijdens een debat met CDA-collega Pieter van Geel op Radio 1 – twee weken voor de kabinetscrisis.

- De PvdA koos uiteindelijk voor een zelfmoordaanval op het kabinet

Hamer, letterlijk: ‘Er worden nu onder de leiding van de operatie van Obama eigenlijk heel erg snel heel veel Afghanen opgeleid om de veiligheid in het land over te nemen. Daar zoekt men trainers voor, dat kan dus in het land zijn, buiten, maar het kan ook gewoon in wat ik dan maar even noem schoollokalen zijn. Daarvoor zoekt hij mensen. Ik vond het een interessante optie die hij op tafel legt omdat wij steeds hebben gezegd dat we de Afghanen – we willen stoppen met die gevechtsmissie maar we willen de Afghanen niet in de steek laten. Dat zou kunnen met ontwikkelingssamenwerking, daarvan hebben we steeds gezegd dat het door moet gaan. Maar dat zou ook kunnen met politietraining, dus dat je hun leert hoe ze het zelf moeten doen.’

Over de vraag of de plaats van handeling Uruzgan moest zijn, liet de fractievoorzitter zich niet uit. Maar haar opmerkingen gaven de christendemocraten goede hoop op een bevredigende uitkomst. Tevergeefse hoop, bleek achteraf. De PvdA koos uiteindelijk voor een zelfmoordaanval op het kabinet. Maar de sociaal-democratische gelederen waren kennelijk niet zo gesloten als naar buiten toe leek. Benieuwd of ik op dit stukje weer een boze reactie krijg van de PvdA.

Val Balkenende IV

Geplaatst door: Gerald Thus reacties

Ik kan als PvdA-lid moeilijk boos worden, omdat dit puur de visie is vanuit CDA zijde, dus geen onafhankelijk. Wel vreemd dat een journalist hierin zich mee laat slepen. Er lag in het vorige kabinet een afspraak: uiterlijk 2010 uit Uruzgan. Doordat meningen binnen de PvdA over een eventuele civiele voortzetting verdeeld waren, ging met name Verhagen (met goedkeuring van Balkenende) het vuurtje opstoken en de verschillende PvdA'ers tegen elkaar uitspelen en de PvdA voor een slikken-of-stikkenscenario stelde. Wat door Bos resoluut een eind aan maakte door hardhandig op het regeeraccoord te wijzen. Mijn conclusie: Het CDA is puur verantwoordelijk, niet de PvdA, voor het knappen van Balkenende IV.

grijs gedraaid

Geplaatst door: Pieter reacties

Houdt het dan Nooooit op? Die opvatting kennen we nu zo langamerhand wel. het CDA gebruikt een onjuiste, antieke, grijs gedraaide 78 toeren plaat van his Masters Voice!

Revisionisme

Geplaatst door: Bauke Jan Douma reacties

Hoe kan dit nou door het CDA als bemoedigend opgevat zijn geweest, en hoe kan het dat Max van Weezel deze uitleg slikt (heel vriendelijk naar die verontwaardigde CDA'ers) en hem ons nu als zodanig doorgeeft?

Hamer zegt toch duidelijk "we willen stoppen met die gevechtsmissie".
Politietraining, waar ze zich vóór uitspreekt, was toch niet de inzet van Balkenende/Verhagen toen? Dat was voortzetting van de gevechtsmissie met militaire troepen.

Kortom, er wordt hier achteraf door het CDA heel effectief wat zand in iemands ogen gestrooid.

tralala

Geplaatst door: Pieter van de Aanhanger reacties

Tralala, daar gaan we weer.
De pvda afkraken is echt een dogma geworden bij het journaille he? En dan pesterig vragen om boze reacties. Nou die kun je krijgen hoor. Wat een slecht verhaal zeg. Ik zou ook eens bij Osama Bin Laden langs gaan om te vragen wie hij verantwoordelijk houdt voor het conflict in Israël.

Heenenweer

Geplaatst door: adman reacties

Ze gaan en wat is geweest is geweest. Tot de volgende wikileak.....

Tunnelvisie

Geplaatst door: Boris reacties

Een verhaal eindigen met: "Benieuwd of ik op dit stukje weer een boze reactie krijg van de PvdA." is een journalist onwaardig. Het is als een kleine kleuter die geniepig om zich heen kijkt terwijl het met de hand in de koektrommel zit.
Opvallend vind ik ook dat de maker duidelijk met een tunnelvisie te werk lijk te gaan en het grote plaatje maar gemakshalve aan de kant legt. Als je al een jaar aan het zoeken bent en je nog niet de conclusie kunt trekken dat het CDA de grote aanstichter in NL is van het Links-bashen en de hypocriete huichelachtige houding van het CDA ten tijde van Fortuijn, dan kan je beter maar stoppen met intellectueel een antwoord proberen te krijgen op vragen die niet zo voor de hand liggen.
Overigens ben ik niet van de PvdA, heb niks met de PvdA, maar als NL burger wordt ik wel zo allemachtig moe van dit gezever over het goedpraten van de CDA en de PvdA overal de schuld van geven. Hoe geloofwaardig ben je dan nog?

Volgens Journalisten is niet de misdadiger schuldig.

Geplaatst door: Janus Kop reacties

Volgens de media is de misdadiger niet schuldig.
Maar hij die op de misdadiger moet passen.
Dus de PvdA had op het CDA moeten passen.

Heel weinig reacties op schrijven !!!

Geplaatst door: chris.scheenhouwer reacties

Waar heeft dit artikel mee te maken,wat is het doel !
Triest, Het nieuwe Vrij Nederland, niveau daalt interesse om te reageren laat te wensen over ! Alleen ik wilde het niveau aanspreken

[reageren]