VN MediagidsGrunberg week 15 2011

Op deze pagina vind u de volgende onderwerpen:

U kunt ook direct naar het hoofdmenu of het zoekveld springen.

18.04.2011

Door Arnon Grunberg

Mijn vriendin moet steevast niezen wanneer ze haar haar borstelt. Hoe komt dit en - belangrijker nog - hoe komt ze ervan af?
- Frank Beijen

Vermoedelijk is ze allergisch. U kunt een bezoek aan een allergoloog overwegen. Ook kan ze ophouden haar haar te borstelen. Ik borstel mijn haar nooit. Wat voor soort haar heeft ze?

Stoort u zich erg aan dat niezen? Mocht dat genies voor u onoverkomelijk zijn, dan wordt het tijd voor een nieuwe vriendin.

Ik heb al tweemaal ruzie gehad met vrienden over Johan Cruijff. Het schijnt niet mogelijk te zijn om een tussenhouding in te nemen, het is: je bent voor ons of tegen ons, volgens beide kampen. En ze vinden het nog lekker ook, volgens mij. Is dit het bewijs dat sport anti-intellectueel is?
- Charles, Amsterdam

Het tijdperk-Cruijff loopt ten einde, of beter gezegd, is ten einde gelopen. Het is een bepaald soort man dat vasthoudt aan het idee van Cruijff als halfgod, dat meent dat het hoogtepunt uit zijn leven de dag was dat Cruijff terugkeerde naar Ajax. Meestal zijn dat onaangename mannen. Hanteer het gezegde: wijs mij uw halfgod aan en ik zal u zeggen wie u bent. Mannen die nu nog in Cruijff als halfgod geloven, zijn vrienden in wie u geen tijd moet investeren, tenzij u tijd wilt verliezen.

Maar nog steeds heb ik uw vraag niet beantwoord, hoewel ik u volgens mij wel ergernis aan het besparen ben.

Ongetwijfeld zijn er over sport sociologische en misschien ook wel filosofische verhandelingen te schrijven. En ten overvloede, ook de intellectuelen mogen er hobby's op nahouden die niets te maken hebben met hun statuur van intellectueel.

De sport zelf, althans zeker in het geval van voetbal, is een spektakel dat een primaire behoefte bevredigt: het verlangen een winnaar te zien, een verliezer aan te wijzen en een identiteit te kweken.

Hoe zie ik in een vroeg stadium van een relatie of de kans groot is dat de man van mijn keus zal vreemdgaan?
- P.B. te M.

Een man die u met zekere trots vertelt hoe hij is vreemdgegaan in vorige relaties zal wellicht ook weer vreemdgaan in deze relatie. Maar behaalde resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Misschien heeft deze man genoeg van het vreemdgaan.
Het lijkt me onzinnig om aan het begin van een relatie te piekeren over de vraag of uw vriend over vierentwintig maanden toe is aan een slippertje.

De ervaring leert dat mensen die vrezen dat hun partner vreemd zal gaan in werkelijkheid vrezen dat ze zelf vreemd zullen gaan.

Mijn vrouw kan niet stoppen met roken. Ik heb van alles geprobeerd. Heeft u nog tips?
- F. de Vries, Emmen

Zegt u tegen haar: elke keer als jij een pakje hebt gerookt, ga ik met je beste vriendin naar bed. Als ze doorgaat met roken, ga dan met die vriendin naar bed.

Zeg tegen die vriendin: dit gaat niet om mij, dit gaat niet om jou, dit gaat om mijn vrouw en jouw beste vriendin.

Maak foto's van de seks, of laat die maken. Geef deze foto's aan uw vrouw en zeg tegen haar: dit komt door jouw nicotineverslaving. Vind je dit leuk? Als dit ook niet helpt, lijkt me scheiden het beste.

Zou het helpen wanneer ik een top-10 met zinnige dingen maak? Naast de verplichtingen (werk, sociaal contact etc.): wat zou daar dan op kunnen prijken?
- K. Jansen, A.

Je moeder bellen. Vrienden en vriendinnen uithoren over hun seksleven. Twee uur per dag geconcentreerd lezen. Tegen vrienden aan wie u niets hebt zeggen: 'Wat heb ik aan je?' Geld aan bedelaars geven. Altijd fooi geven, een fooi is een vereiste. Contact zoeken met mensen die twintig jaar ouder zijn dan u en mensen die twintig jaar jonger zijn dan u. Tegen uw partner zeggen: de kinderen hebben mij nodig, maar jíj bent geen kind.