VN Mediagids'Schrijf het progressief alternatief niet af'

Op deze pagina vind u de volgende onderwerpen:

U kunt ook direct naar het hoofdmenu of het zoekveld springen.

Politiek / Haagse streken 14.01.2011

Door Max van Weezel

In het onvolprezen knipselarchief van Vrij Nederland trof collega H. een vergeeld manifest uit het begin van de jaren tachtig aan. ‘Schrijf het progressief alternatief niet af,’ stond er boven. De lijsttrekkers van de linkse partijen PvdA, D66, CPN, PSP en PPR werden beleefd doch dringend verzocht over te gaan tot een openbare gedachtenwisseling ‘over de voor- en nadelen van zo’n vooruitstrevende regeringscombinatie’.

De ondertekenaars waren journalisten van de weekbladen VN, Haagse Post en De Groene Amsterdammer, kranten als de Volkskrant, Het Parool en het toen nog niet opgeheven communistische dagblad De Waarheid en medewerkers van de omroepen KRO, IKON en VARA. Een paar beroemde namen: Martin van Amerongen, Anet Bleich, Paul Brill, Elsbeth Etty, Hanneke Groenteman, Geert Mak, Henny Stoel, Herman Vuijsje en Geke van der Wal. En o ja, Max van Weezel.

Waarom een petitie? Omdat Nederland ook toen een rechts kabinet kende: Van Agt-Wiegel. Net als nu sloten de progressieve partijen niet de rijen maar vochten elkaar de tent uit. D66 stond in de peilingen op winst maar weigerde zich in het linkse kamp te laten opsluiten. Partijleider Jan Terlouw noemde zich ‘post-socialistisch liberaal’, geen socialist. PvdA’er Den Uyl liet in het midden of hij na een eventuele verkiezingszege met het CDA, de VVD of met klein links wilde pacteren. CPN, PSP en PPR wilden graag een progressieve regering maar mochten elkaar weer niet. Pas jaren later zouden ze fuseren tot GroenLinks.

Het machteloze gespartel ter linkerzijde wekte de toorn van de geëngageerde journalisten die destijds de Amsterdamse grachtengordel bevolkten. Vandaar die handtekeningenactie. Er werd nog naar de initiatiefnemers geluisterd ook. Op 1 mei 1981 vond in Theater Bellevue het verhoopte lijsttrekkersdebat plaats. Den Uyl werd in de loop van de middag steeds enthousiaster over het idee van progressieve samenwerking. Marcus Bakker van de CPN bood aan een kabinet met PvdA en D66 als spil vanuit de Kamer te gedogen (die term is dus niet zo nieuw als ze lijkt). Alleen Terlouw bleef volhouden dat hij niets in ministers als Ria Beckers (PPR) en Fred van der Spek (PSP) zag.

Uiteindelijk kwam er niets van de linkse hergroepering terecht. Na de Tweede Kamerverkiezingen van 26 mei 1981 gingen PvdA en D66 regeren onder CDA-premier Van Agt. Het werd een ‘vechtkabinet’ dat zijn eerste verjaardag niet haalde. Daarna kreeg Nederland twaalf jaar lang Ruud Lubbers.

Nu wordt er opnieuw over linkse samenwerking gesproken. Het gaat met net zo veel gekibbel gepaard als begin jaren tachtig. GroenLinks wil een alliantie met de PvdA en D66 maar zonder de SP erbij. Adri Duivesteijn, Tiny Cox en Leo Platvoet willen met hun comité Een Ander Nederland bereiken dat PvdA, SP en GroenLinks nauw gaan samenwerken. D66 vinden ze te ‘liberaal’. De Tilburgse PvdA-wethouder Jan Hamming pleitte voor een progressief schaduwkabinet dat de strijd kan aanbinden met Rutte, Verhagen en Wilders. D66-leider Alexander Pechtold bedankte meteen voor de eer. De linkse partijen ruzieën over de hervorming van de arbeidsmarkt, de steun aan de armlastige Ieren en de trainingsmissie naar Kunduz. Het grootste verschil met 1981: ik zie journalisten nu niet meer hun handtekening zetten onder een petitie als ‘Schrijf het progressieve alternatief niet af.’

Meneer

Geplaatst door: Paul reacties

Max, wat let je? Neem het initiatief!

Journalisten of lobbyisten?

Geplaatst door: Lucie Groeneveld reacties

Journalisten zijn al te vaak een verlengstuk van hun politieke partij. Beter afstand bewaren en verslag doen. Met in achtneming van de w's wie, wat, waar en waarom, en o ja, met hoor en wederhoor. Lezers kunnen tegenwoordig vaak zelf hun gedachten wel opmaken. Dat is een van de voordelen van onderwijs....

van Weezel een......

Geplaatst door: EVA Amsterdam W. reacties

Opiniemakers? LOLHAHAHAHAHAHAHAHA......al jaren niet meer.

Geëngageerde jorunalisten...

Geplaatst door: Paardestaart reacties

Van Weezel ziet "journalisten nu niet meer hun handtekening zetten onder een petitie als ‘Schrijf het progressieve alternatief niet af"?

En dat vindt 'ie jammer? Een veeg teken van revolutionaire lauwheid aan progessieve zijde?

Ik vrees dat hij gelijk heeft: links weet ook wel dat de hoogtijdagen van het revolutionaire elan voorbij zijn, nu de generatie van meneer Van Weezel er in geslaagd is dat zo ongeveer in de wet te doen verankeren! Het zou wat veel gevraagd zijn misschien als linksisten nu ook in hun vrije tijd nog bevlogenheid zouden moeten veinzen..
Daar hebben we tegenwoordig bezoldigde krachten voor toch?

Gisteren was Bart Chabot tenminste bij P&W, om tegen te spreken dat de 'progessieve' bijeenkomst van Cohen sprekend op de nazit van een begrafenis van een zeer bejaarde dode was geweest: hij werd al sputterend alsmaar enthousiaster, en P*W keken net zo vertederd naar zijn gesputter als altijd, maar méedoen - da's ff too much misschien; het is veel verstandiger even te kijken uit welke hoek de wind waait, nietwaar?
Misschien als we de crisis tgv de eindeloos opgepompte bubbels nog harder aan den lijve voelen? Dat dan een zetelwinst voor links de kameraden weer de wind in de rug doet voelen, zodat ze nog eenmaal marcheren, en weer geloven in hun eigen praat?

?

Geplaatst door: peters reacties

Volgens mij zijn 'linkse' mensen wat meer tot wikken en wegen en tobben instaat, zodat het voor hen heel moeilijk is om weg te kijken van de grote verschillen die tussen hun partijen staat. Voor de wat eenduidigere denkers lijkt dat niet zo moeilijk?
Laat die verschillen op links maar fijn blijven. Het electoraat komt 'totaal uitgekleed' over een paar jaar weer terug om de handjes op te houden.

[reageren]


Lezersoproep

U bent al 40 jaar getrouwd met een lieve boekhouder, maar valt ineens voor een Poolse bouwvakker. U stemt stiekem met uw portemonnee in plaats van uw hart. U zit in de actiegroep Behoud de Buurtwinkel, maar shopt soms bij de Lidl.

redactie op 22.05.2012 -

Teflon Bram

Komt Moszkowicz overal mee weg?

Marian Husken op 15.05.2012 -