VN MediagidsNa Jan Peter

Op deze pagina vind u de volgende onderwerpen:

U kunt ook direct naar het hoofdmenu of het zoekveld springen.

Politiek / Haagse streken / CDA / verkiezingen 02.06.2010

Door Thijs Niemantsverdriet

Het begint stil te worden rond Jan Peter Balkenende. Niet de stilte van ‘lonely at the top’, maar van een man die bezig is aan zijn laatste dagen als partijleider. In de peilingen blijft de premier ver achter op Mark Rutte (VVD) en JobCohen (PvdA). Zijn breekpunt over de hypotheekrenteaftrek (het eerste ooit in de geschiedenis van het CDA) heeft niet het gewenste effect gehad. En met zijn plotselinge coming out voor een coalitie met VVD, GroenLinks en D66 lijkt Balkenende alleen maar verwarring te hebben gezaaid.

Maar het meest opmerkelijk was de manier waarop de CDA-top hem de afgelopen dagen publiekelijk liet vallen. Marja van Bijsterveldt, staatssecretaris van Onderwijs en vertrouweling van Balkenende, zei dat zij van tevoren niet op de hoogte was gesteld van diens breekpunt-stunt. Ook Ab Klink, minister van Volksgezondheid en al dertig jaar Balkenende’s beste vriend, uitte openlijk zijn verbazing. Als klap op de vuurpijl solliciteerde Ank Bijleveld, de nummer twee van de CDA-lijst, openlijk naar het partijleiderschap. ‘Ik ben in voor alle functies,’ zei ze tegen tv-zender Het Gesprek.

- Sindsdien was de afspraak: nooit meer ruzie en tweespalt

Dat dit nu gebeurt, is een omineus teken voor Balkenende. Het CDA is een notoir gedisciplineerde partij. Klink, Van Bijsterveldt en Bijleveld maken alledrie deel uit van de generatie die de woestijnjaren onder Paars (1994-2002) meemaakte, en het koningsdrama dat CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer in oktober 2001 de kop kostte. Sindsdien was de afspraak: nooit meer ruzie en tweespalt. De CDA’ers hebben zich er bijna tien jaar met bewonderenswaardig uithoudingsvermogen aan gehouden.

Maar een week voor de verkiezingen lijkt de bom te barsten. De opmerkingen van de partijtop kunnen als niets anders begrepen worden dan voorzichtige manoeuvres op weg naar de opvolging van Balkenende. Wie de meeste kans maakt, is moeilijk te zeggen. Zowel de twee frontrunners - Camiel Eurlings en Maxime Verhagen – als de twee gevaarlijkste outsiders - Jan Kees de Jager en Jack de Vries – haakten de afgelopen maanden af. Vooralsnog lijkt Ab Klink mij de belangrijkste kandidaat.

Maar laten we eerst nog even 9 juni afwachten. Balkenende staat er beroerd voor. Maar de CDA-leider is ook een beetje als het Duitse voetbalelftal: pas als het eindsignaal klinkt, weet je dat hij verslagen is.

Na Jan Peter

Geplaatst door: Jennifer reacties

Wat een negatief geluid. En dat voor de partij met een veel betere inhoud voor de komende vier jaar dan de PvdA en de VVD bij elkaar!

[reageren]


Lezersoproep

U bent al 40 jaar getrouwd met een lieve boekhouder, maar valt ineens voor een Poolse bouwvakker. U stemt stiekem met uw portemonnee in plaats van uw hart. U zit in de actiegroep Behoud de Buurtwinkel, maar shopt soms bij de Lidl.

redactie op 22.05.2012 -

Teflon Bram

Komt Moszkowicz overal mee weg?

Marian Husken op 15.05.2012 -