VN MediagidsEerste gedachtes bij de val van het kabinet
Politiek / Haagse streken / val 20.02.2010

1.Jan Peter Balkenende zal weg moeten als CDA-leider. Dat kan niet anders. Misschien wil hij zelf nog wel voor een vijfde kabinet gaan, koppige Zeeuw als hij is, maar de partijtop zal hem dwingen op te stappen. Goed, hij heeft tot nu toe al zijn verkiezingen gewonnen (2002, 2003 en 2006), maar als je als premier vier kabinetten voortijdig laat stranden, dan is de koek op.
2. Dat betekent dus: leiderschapskwestie in het CDA. Wie wordt de opvolger van Balkenende? Maxime Verhagen lijkt de meest voor de hand liggende kandidaat. Eigenlijk was hij de enige politicus die tijdens de beproevingen van de afgelopen week een frisse en zelfverzekerde indruk maakte. Maar er zijn ook bronnen in het CDA die beweren dat Verhagen niet per se de eerst aangewezene is. Camiel Eurlings dan? Misschien nog wat te vroeg. Ik zet mijn geld op een dark horse: Ab Klink. Sluwe man. Invloedrijk. En een geestverwant van Balkenende – dus misschien het ultieme argument om de premier te kunnen overtuigen om op te stappen.
3. De ChristenUnie. Wat riepen ze graag dat ze de vredesstichter waren binnen het kabinet Balkenende-IV. De bruggenbouwers. De verzoeners. Dat zal heus wel eens het geval zijn geweest de afgelopen jaren. Maar in de crisis van afgelopen week bleek ineens hoe klein Andre Rouvoet en Eimert van Middelkoop kunnen zijn als de grote jongens zich boos maken. Ze deden er gewoonweg niet toe. Treffend beeld: toen Rouvoet vannacht om vier uur door de NOS geinterviewd werd, liep de cameraman ineens weg halverwege het interview. Belangrijkere zaken.
4. Let op Jan Marijnissen. Hij zou zo maar eens terug kunnen komen als lijsttrekker van de SP. Met Agnes Kant gaat het absoluut niet lekker – wie haar in de debatten van afgelopen week aan het werk zag, weet genoeg. Marijnissen is nooit helemaal vertrokken (in januari werd hij nog herkozen als partijvoorzitter), en heeft een comeback nooit helemaal willen uitsluiten. Kant doet zonder moeite een stapje terug – alles voor de partij!
5. Bij Pauw en Witteman balen ze als een stekker. Als we verkiezingen krijgen in mei of juni (en daar lijkt het nu wel op), zijn ze al met vakantie. Dus zullen wij tv-kijkers het in die laatste, bloedspannende weken van de verkiezingscampagne moeten doen met Knevel en Van den Brink. Zucht.
Lezersoproep
U bent al 40 jaar getrouwd met een lieve boekhouder, maar valt ineens voor een Poolse bouwvakker. U stemt stiekem met uw portemonnee in plaats van uw hart. U zit in de actiegroep Behoud de Buurtwinkel, maar shopt soms bij de Lidl.
