Vrij Nederland 2008: Afscheid van de aksie
2008: Afscheid van de aksie
Meest aangrijpende moment van het jaar 2008 vond ik de begrafenisdienst voor Gerard Legebeke, in leven eindredacteur van het VPRO-programma Argos. De Stevenskerk vlak bij de Waal was goed gevuld. Honderden mensen waren midden in de zomer uitgerukt om de onderzoeksjournalist te herdenken.
Achter, op een van de kerkbanken, zat Wijnand Duyvendak, toen nog Tweede Kamerlid namens GroenLinks. Gerard en hij kenden elkaar van de antimilitaristische actiegroep Onkruit, die in de jaren tachtig inbraken pleegde in bunkers van het leger om aan geheime documenten te komen. Wijnand was net inzet geworden van een gigantische controverse: hij stond op het punt zijn autobiografie Klimaatactivist in de politiek te publiceren. Zijn uitgever Mai Spijkers had aangedrongen op een persbericht dat de verkoop van het boek moest stimuleren. In dat bericht deelde Duyvendak mee dat hij het brein was achter de actiegroep ‘De wraak van jhr.mr. De Brauw’ die in 1985 documenten over te bouwen kerncentrales op het ministerie van Economische Zaken had gestolen. Nee, Wijnand had de commotie die dat opleverde niet voorzien.
Een paar dagen later zou hij zich gedwongen zien zijn Kamerzetel op te geven. Partijleider Femke Halsema had hem als een baksteen laten vallen. GroenLinks riep op tot een discussie over de onoirbare methoden van actiegroepen in de jaren tachtig. Nooit meer iets vernomen van die discussie, maar het lot van Wijnand was bezegeld.
2008 werd het jaar waarin links Nederland afscheid nam van de kraakacties en acties tegen kernenergie die in de jaren tachtig zo en vogue waren. Met terugwerkende kracht werden ze veroordeeld als niet passend bij de rechtsstaat. Jammer een beetje, want ik ben oud genoeg om me te herinneren hoe in die jaren tachtig ministers als Gijs van Aardenne de openbaarheid aan hun laars lapten door buiten het parlement om kerncentrales te plannen. Dat hun snode plannen schipbreuk leden, was mede te danken aan acties als die van Onkruit. Maar ja, inmiddels stond GroenLinks het schaamrood op de kaken. Duyvendak moest vertrekken. Halsema koos voor het veilige midden. In de Stevenskerk werden bidprentjes met de beeltenis van Gerard Legebeke rondgedeeld. Zelf nooit gekraakt of ingebroken, maar ik was diep ontroerd. Vast en zeker de tijdgeest niet goed aangevoeld.
Over Max van Weezel
Max van Weezel (1951) werkt sinds 1976 voor Vrij Nederland. Vanaf 1981 als politiek redacteur, vanaf 1998 redacteur opiniepagina. Van 2000 tot 2004 was hij adjunct-hoofdredacteur van VN. Sindsdien is hij een van de toonaangevende columnisten van Vrij Nederland.