VN Mediagids‘Mink Kok verantwoordelijk voor meerdere moorden’

Op deze pagina vind u de volgende onderwerpen:

U kunt ook direct naar het hoofdmenu of het zoekveld springen.

Justitie 26.09.2011

Door Harry Lensink / Marian Husken

Politiefoto Jules Jie
Politiefoto Jules Jie

De organisatie van drugs- en wapenhandelaar Mink Kok is verantwoordelijk voor meerdere moorden in de Amsterdamse onderwereld. Dat vertelde de crimineel Jules Jie midden jaren negentig aan de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), zo blijkt uit het boek ‘Spion in de onderwereld’ van Vrij Nederland-redacteuren Marian Husken en Harry Lensink dat deze week verschijnt.

Begin jaren negentig richtte de BVD zich op wapenhandel in de Nederlandse onderwereld en corruptie bij opsporingsinstanties. Onder de codenaam ‘Sentaro’ runde BVD-agent Paul Herrie de informant Jules Jie, die zelf onderdeel uitmaakte van Mink Koks criminele organisatie. Naast kennis over wapenhandel, deelde Jie informatie over frauderende opsporingsambtenaren en liquidaties. Kok cum suis zouden volgens Sentaro onder meer de hand hebben gehad in de moorden op mede-criminelen Jaap van der Heiden, Michael Vane, Danny Leclère en Rudy van Efferen. Volgens de informant waren deze en andere moorden voor de recherche niet op te lossen, mede omdat de daders wapens gebruikten die officieel door de politie in beslag waren genomen en door de criminelen ‘even geleend’.

Jules Jie werd in oktober 2003 zelf geliquideerd. Daarvoor al - in 2000 - had Herrie de BVD verlaten. Hij was teleurgesteld was over de beslissing van de BVD-leiding om het onderzoek naar wapenhandel en vermeende corruptie stop te zetten. In 2006 werd hij vervolgd voor het voorhanden hebben van staatsgeheimen, toen informatie over onder meer Sentaro – Jules Jie – uitlekte naar de pers. Herrie werd in eerste aanleg en in hoger beroep veroordeeld. Volgende week doet de Hoge Raad uitspraak over zijn cassatieverzoek.

Deze week een portret van Jules Jie in Vrij Nederland. ‘Spion in de onderwereld; opkomst en ondergang van geheim agent Paul H.’ verschijnt donderdag bij uitgeverij Balans.