VN MediagidsLevensmoe is een goede reden om dood te willen

Op deze pagina vind u de volgende onderwerpen:

U kunt ook direct naar het hoofdmenu of het zoekveld springen.

Justitie / Zorg / zelfdoding 02.12.2000

Door Malou van Hintum

Waarom krijgen mensen niet het recht zelf hun leven te beëindigen? Omdat de christelijke moraal dat niet toestaat. We zullen leven, ook al komt het ons de strot uit.

Zelf bepalen wanneer je dood wilt gaan - het lijkt wel het laatste taboe. Sinds huisarts Sutorius oud-senator Brongersma heeft geholpen zijn leven te beëindigen, zijn allerlei beroepsgroepen druk doende af te tasten hoever zich dat nou uitstrekt: uitzichtloos en ondraaglijk lijden. Dat is niet alleen een fysieke kwestie - daarover is men het sinds het Chabot-arrest wel eens. Ook mensen die psychisch totaal aan de grond zitten, voor wie elke nieuwe morgen een nieuwe hel betekent en die geen enkel perspectief op verandering hebben, kunnen een beroep doen op een arts om hen uit dat lijden te verlossen.

Want lijden, daar gaat het om. Pas als we ons leven ervaren als een loodzware last die ons lichaam vermorzelt en onze geest verplettert, mogen we dood. Eerder niet. Daarom hebben de artsen die Brongersma onderzochten omstandig beweerd dat ook deze man 'ondraaglijk en uitzichtloos' leed. Anders was euthanasie niet gerechtvaardigd geweest.

Brongersma was 'levensmoe' lees ik in de krant - een begrip dat tegenstanders van Sutorius' hulp op een badinerende toon gebruiken. Alsof het erom gaat dat je een keer met het verkeerde been uit bed bent gestapt. Levensmoe, dat betekent dat je het helemaal hebt gehad. Dat het leven voor jou geen kwaliteit meer heeft. Je bent niet terminaal ziek, je slikt geen psychofarmaca tegen depressies en waandenkbeelden, nee: je beziet je leven en je vindt het wel mooi geweest. Dat denk je niet een of twee keer, nee, dat denk je wel duizend keer. En na de duizendste keer ben je behoorlijk zeker van je zaak.

Je leven heeft geen kwaliteit meer. Je leeft omdat je je aftakelende omhulsel regelmatig ingrediënten toedient zodat het blijft pompen, ademhalen, poepen en plassen. Wat eerst een voorwaarde was om een goed leven te kunnen leiden, is nu een doel op zichzelf geworden: fysiek overleven. Maar waarvoor? Vaak heeft fysiek overleven wel zin: je leeft omdat je een betere toekomst verwacht, omdat er anderen zijn die je nodig hebben - je ouders, je kinderen, je vrienden - je leeft, kortom, omdat je emotioneel betrokken bent.

Maar wat als dat ontbreekt? Als het engagement, de woede, de liefde, de empathie, als zelfs simpele interesse uit je leven weggesijpeld is? Als je leeft omdat we nu eenmaal, onder de dreiging van hel en verdoemenis, de gewoonte hebben ontwikkeld te wachten totdat het hart met kloppen ophoudt? Waarom heeft dat fysieke hart het laatste woord, en niet het emotionele hart dat - volgens volkszangers en operasterren - doorslaggevend is voor ons geluk, voor ons gemoed?
Omdat in dit land de christelijke moraal regeert. En die verbiedt zelfdoding, punt uit. We zullen daarom leven totdat we er dood bij neervallen. En dat is te gek voor woorden.

Dat we niets te vertellen hebben (gehad) over het feit d t we er zijn - daar moeten we niet over zeuren. Maar om nu zover te gaan dat we ook over onze dood niet zelf mogen beslissen, dat is goed beschouwd absurd. Wie kan meer rechten doen gelden op ons lichaam, op ons leven, dan wijzelf? Waar komt de bijna alomtegenwoordige arrogantie vandaan om voor anderen te durven bepalen of hun leven de moeite waard is om geleefd te worden?

We zijn het erover eens dat we iemand anders niet kunnen opleggen welk schilderij hij mooi moet vinden, welk eten lekker, van wie hij moet houden - al die honderden dingen die we als maatschappij op allerlei manieren beïnvloeden (van reclameboodschappen tot persoonlijke gesprekken), maar die in the end wel iemands eigen keuze blijven. En dan kunnen we wel met een stalen gezicht beweren: jij leeft dit leven, ongeacht of je daar zin in hebt? Dan kunnen we wel zeggen: over alle ingrediënten die deel uitmaken van jouw leven gaan we niet, maar over dat leven als totaal hebben we een onverbiddelijk oordeel: dat dient geleefd te worden?

Dat vind ik onredelijk, onacceptabel en onmenselijk. Door mensen niet de mogelijkheid te geven afscheid te nemen van het leven op het moment dat zij dat verkiezen, verwijs je ze naar flatgebouwen, tramrails en plastic zakken. Want iemand die echt dood wil, hou je niet tegen.
Ik kan me goed voorstellen dat artsen niet medeplichtig gemaakt willen worden aan een zelfverkozen dood die zij niet of nauwelijks met de huidige regels voor euthanasie kunnen verdedigen. Maar dat hoeft ook niet. Huib Drion pleitte er in 1991 al voor mensen een middel ter beschikking te stellen dat zij op een zelfgekozen moment kunnen gebruiken om een einde aan hun leven te maken. Drion stelde daarbij voor dit middel te verstrekken aan alleenstaanden van vijfenzeventig jaar en ouder. Over die restricties zou je het kunnen hebben, maar het principe staat als een paal boven water: elk mens bepaalt zelf hoe lang hij zijn leven de moeite waard vindt. En niemand, niemand anders.

levensmoe

Geplaatst door: daisy reacties

ja ik vindt dat ook,een mens moet over zichzelf moeten kunnen kiezen wat ze willen en niet willen,zeker ronddom de dood,of leven!!ik ben een meisje dat soms levensmoe is,en andere proberen me erboven op te trekken,ja dan vecht je maar weer mee dan want wat moet je anders??heb een poging gedaan om mezelf te beroven en is niet gelukt,ik wilde alleen rust in me hoofd!!gewoon niks voelen en denken,want als je er met niemand kan over praten en je bent sociaal beperkt is het des te moeilijker om er uit te komen,ik krop alles op,en er komt wel hulp voor,miss dat dat helpt.ik kan me goed verwoorden door te schrijven,krijg ik me gevoel en gedachtes goed verwoord,en anders niet,is echt lastig.maar ja is afwachten hoe nu verder,met behulp van specialisten!!iedereen die levensmoe is...maak je eigen keuze denk ik erover.maar ja wie ben ik!

levensmoe

Geplaatst door: patries reacties

Ook ik vind dat je zelf mag weten of je op deze aarde wilt zijn. Je hebt er niet voor gekozen om geboren te worden, dit werd al voor je beslist.
Vanaf de dag van geboorte ben je geen eigen baas.
Als je niet meer wil leven dan moet je het recht hebben om dit te kunnen beeindigen.
Het is toch belachelijk dat mensen zelfmoord plegen uit wanhoop. Dit kan toch veel fatsoenlijker.
Daarbij komt dat je mensen die niet meer willen leven er van kunt overtuigen om hun organen af te staan aan diegene die wel willen leven.
Zo is iedereen gelukkig en wordt er geen lichaam onnodig verwoest en heeft een ander die wel wil leven er nog iets aan.
Deze mening heb ik al zolang ik mij kan herinneren en ik ben al op de helft.

Wie ben ik?

Geplaatst door: Mark reacties

Ik deel deze mening, wie ik ben weet ik niet, ik heb mezelf nooit gekend En in die 36 jaar dat ik hier nu ben heeft die zoektocht er tot toe geleid dat ik dit jaar voor de 2de keer in mijn leven er een punt achter wilde zetten. Na 2 dagen later op de ic wakker te worden hoor ik de arts nog zeggen dat ik geluk heb gehad?!? Geluk... hoe gelukkig kun je zijn als je het nooit hebt gehad, en hoe gelukkig moet je zijn als andere "geleerde" mensen jou keuze niet accepteren. Ik heb in mijn leven veel pijn en verdriet gekend, en ben nu echt intens moe en leeg. Maar welke keuze heb ik als de "geleerde" mensen het achteraf mis hadden met mij. En eigenlijk alleen maar meer kolen op het vuur hebben gedaan. Sorry waren de enigste woorden, o ja en ook nog succes want hier ben je niet meer welkom. Dus weer niet welkom voor de honderdduizendste keer in mijn leven afgewezen. Wie ben ik? mijn echte naam staat niet onder dit bericht, waardoor het voor u als lezer maar de vraag is of dit echt is wat ik schrijf. Ik ben er wel, maar er eigenlijk toch niet. Ik ga niet schrijven hoe ik geprobeerd heb mijn leven te beëindigen, maar wat ik er wel over wil zeggen is dat het zeer pijnlijk was. Ik weet nu wel dat ik mezelf hier geen recht mee aan doe. En een roep om hulp was het zeker niet, dus wat dan... nog pijnlijker of nog meer geweld gebruiken, andere er mee lastig vallen door voor de trein te springen of wat dan ook... Nee dit is mijn probleem en niet dat van een ander, die kan er ook niets aan doen dat de wet zo krom in elkaar steekt. Dus op de vraag wie ben ik? Een creatieve en vindingrijke persoon, dus als nu 3 maal een scheepsrecht is, zal ik de rust vast wel vinden daar ben ik niet bang voor. Maar dat het alleen en pijnlijk zal zijn, daar draait m'n maag nu al van om.

een aanklacht tegen onze zorgmaatschappij

Geplaatst door: Nel Goedemans reacties

Bijna 99 jaar en moe van het leven, dat is mijn moeder.
‘Het is goed geweest kind, ik ben er klaar mee.’
Ze ‘woont’ waar ze nooit heeft willen wonen en ze zit op een afdeling waar ze nooit heeft willen zitten. Mijn moeder is alles kwijt, haar eigen huis, haar privacy en wat nog het ergste is, haar zelfrespect.
Ze is verworden tot een verpleeghuisbewoner, afhankelijk van zorg en deelt haar kamer met een vreemde mevrouw.
Mijn moeder, die, vanuit haar opvoeding, nog tegen de arts opkijkt, ging met hem het gesprek aan, want nu is ze nog goed bij zinnen, in de wetenschap dat hij haar wel zou kunnen helpen aan een menswaardig einde. Mijn moeder verkeert in geestelijke nood.
Langzaamaan komt ze tot het besef dat dit in Nederland niet zomaar mag.
Bij wet geregeld, zoals dat heet.

Ze ligt nu te wachten, gevangen in haar bed en heeft de pech dat ze niet levensbedreigend ziek is, waardoor medisch ingrijpen tot de mogelijkheden behoort.
Moeder is nog ‘te goed’ ook al ziet ze er uitgemergeld uit als een oorlogsslachtoffer.
Elke dag kijkt ze ons triest aan en hebben we het er over.
Haar is niets meer gegund, zelfs geen eenpersoonskamer, want het ‘recht’ daarop, wordt bepaald door de verpleeghuishuisarts.

Nee, mw. B. meer kunnen we niet voor u doen op dit moment.
Liefdevolle zorg is het enige dat we haar nog kunnen geven zegt het personeel van het verpleeghuis. Haar kamer is vuil en ze ligt in een vies bed, zonder ondergoed, maar nog niet incontinent.
We horen u wel, maar we luisteren niet meer.

Onze overgeorganiseerde samenleving heeft er nog steeds niets van begrepen.

Een dochter
10 augustus 2010

levensmoe

Geplaatst door: Herman K reacties

Ik ben al jaren levensmoe,terwijl ik toch nog hecht aan het leven.
Mijn leven bestond en bestaat uit pijn,verdriet en onbegripIk ben al 30 jaar onder behandeling van psychiaters ,medicijnen en al jaren ernstig ziek.
Ik heb 3 keer mezelf de rust proberen te geven waarna ik op dat moment verlangde.
Er is geen begrip voor hen die levensmoe zijn,ook niet als je ernstig ziek bent,misbruikt bent,getransplanteerd bent met een nieuwe nier na 6 jaar dialiseren,of .................
Ik hoop iemand via deze weg te vinden waarmee ik als 54 jarige getrouwde man kan praten,huilen en lachen,ervaringen kan uitwisselen en die een luisterend oor heeft zoals ik voor hem/haar een luisterend oor zal hebben.
Levensmoe....is this the real world or a fools paradise? ghkonink@hotmail.com

levensmoe

Geplaatst door: peter reacties

ik ben het leven ook zat.veel van de punten en argumenten in het artikel herken ik bij mezelf.
maar idd leeft de vrees voor hel en verdoemenis.

levensmoe

Geplaatst door: peter reacties

Herman K: ik herken jou beeld ook in mezelf.Ik ben ook al jaren in behandeling van psychiaters en medicatie maar toch hecht ik ook aan het leven

levensmoe

Geplaatst door: indiaantje reacties

hallo iedereen , sinds mijn is gestorven ( 23 oktober 2007 ) ben ik echt levensmoe geworden , door gezondheidsredenen ( rugpijn ) ben ik ook werkloos geworden , ik leef van dag tot dag en ik slaap veel om de tijd te verdringen , ook nog eens geld problemen of juist niet gepast om rond te komen , als alleenstaande moeder van tweeling nu 17 jaar ! dat gevoel dat ik nu heb kan je niet omschrijven in woorden ik loop daar al hele tijd mee , vorig jaar medicatie genomen maar dat helpte niet veel , dat is met ups en downs ! ik zie wel wat er komt nu , maar weet echt niet bij god wat ik hier nog doe op deze wereld groetjes indiaantje

levensmoe

Geplaatst door: indiaantje reacties

hallo iedereen , sinds mijn man is gestorven ( 23 oktober 2007 ) ben ik echt levensmoe geworden , door gezondheidsredenen ( rugpijn ) ben ik ook werkloos geworden , ik leef van dag tot dag en ik slaap veel om de tijd te verdringen , ook nog eens geld problemen of juist niet gepast om rond te komen , als alleenstaande moeder van tweeling nu 17 jaar ! dat gevoel dat ik nu heb kan je niet omschrijven in woorden ik loop daar al hele tijd mee , vorig jaar medicatie genomen maar dat helpte niet veel , dat is met ups en downs ! ik zie wel wat er komt nu , maar weet echt niet bij god wat ik hier nog doe op deze wereld groetjes indiaantje

Echt leven!

Geplaatst door: Carlien Woudwijk reacties

Lieve mensen, Ik heb 17 bijna doodervaringen door de vreselijke pijn die ik had. Ik snapte heel vaak niets van het leven.
We worden levensmoe omdat we ons laten leven, onze verantwoordelijkheid niet nemen maar neerleggen buiten onszelf.
Als we bewust worden dat ons leven niet van anderen afhangt dus niet van onze ouders familie een partner en van onze kinderen dan kunnen we ervaren wat volledig leven betekent.Luisteren naar onszelf en leven omdat we dit recht hebben.
Verwachtingen van anderen zorgen voor teleurstellingen en hierdoor worden we zwak en ziek.
Dood gaan is niet leuk, dit is niet waarom we leven.
Doodgaan is pas leuk als het leven fantastisch is geweest. Het is net als slapen gaan na een fantastische dag. Dit heb ik ervaren in 20 jaar strijd. Ik heb medisch onverklaarbaar een tumor overwonnen die niet te behandelen was. En het is gelukt, na 10 jaar maar toch had ik nog 10 jaar nodig om te beseffen hoe geluk nu echt in elkaar zit.Ik ben nu 48 jaar en heb eindelijk vriendschap gesloten met mijzelf en snap nu hoe je leuk kunt leven.

iedereen mee eens, maar wie geeft de methode??

Geplaatst door: Del cross reacties

In deze maatschappij van individualiteit, moet ook de keuze en de VRIJHEID moeten bestaan om ook deze keuze te maken. Maar ik zie geen oplossingen aangeboden , alleen maar meelullen: Wie heeft de oplossing voor de methode, die zacht en vreedzaam is???....tell me!! Dan kan ik op mijn tijd en mijn inzicht, mijn eigen leven /dood bepalen!........

levensmoe

Geplaatst door: anoniem reacties

Hallo iedereen die dit bericht leest. Ik kom hier niet om de sieligste te spelen dus ik houd het wel op de feiten. Ik ben 16 jaar en ik kan zolang ik echt logisch en voor mezelf kon nadenken (rond de 10 jaar) ben ik echt wat dan is omschreven als "levensmoe" geworden. Heel simpel ik wil echt graag er een einde aanmaken maar de pijn denk ik is te erg. Daarom zou ik het erg fijn vinden dat artsen me zouden kunnen helpen hiermee en het pijnloos te laten verlopen.

Ook wil ik nog graag zeggen tegen de mensen boven mij en misschien later nog onder mij, dat ik hoop dat jullie toch nog zelfmoord plegen. Ook al wil ik het zelf wel. Ik houd wel van jullie allemaal, ja echt iedereen. Ik vind het menselijk ras interessant en mysterieus, alleen kijk ik altijd van de zijlijn.

vriendelijke groet, een 16 jarige jongeman

re levensmoe

Geplaatst door: anoniem reacties

*niet zelfmoord plegen bedoelde ik :(

.

Geplaatst door: gitarist reacties

mensen die hun leven willen beeidigen moet je in die keuze vrij laten. Want meestal hebben de mensen die WEL willen leven niks aan de mensen die dood willen.

Beslis lekker zzelf joh

alles al hebben meegemaakt!

Geplaatst door: wusdijk reacties

Als je alles kwijt bent,je kinderen dood zijn,broer en zus zijn overleden,etc.etc.etc.moet je toch gewoon kunnen stoppen met leven,zeker in deze moderne tijd!

t leven beu zijn

Geplaatst door: connie reacties

Ik zit al jaren te vechten om t leven leuk te vinden...kan t niet.Het liefst ben ik er niet meer maar mn omgeving wil ik t niet aandoen.Al heb ik er al een aantal pogingen opzitten.Ben 40 en nog nooit van t leven genoten.Maar ik moet wel...

Levensmoe

Geplaatst door: Marcel reacties

Met verbazing las ik bovenstaande berichten. Als je oud en versleten bent, "het gehad hebt", begrijp ik dat men "uit wil stappen". Maar ik lees ook dat jonge mensen er "van af willen". Ik heb de overtuiging, dat als je geboren wordt, je ziel en geest in je lichaam komt, door wie of wat, houden we dan maar in het midden. Ieder mens krijgt een opdracht mee. Een opdracht die in je onderbewustzijn zit. Deze komt pas naar boven als je ouder wordt. Waarom doet de een dit en de ander dat? Waarom heb jij een klote leven en die andere niet? Waarom? Ja, dat woord: waarom? Vaak kunnen wij als simpele zielen hier geen antwoord op vinden. Wij mensen zijn te simpel. Hoe goed we ook proberen te doen. Heeft u zich nooit afgevraagd, hoe het kan, dat U hier geboren bent? U had ook in Afrika ter wereld kunnen komen! Elk mens heeft een opdracht, onbewust werken we aan die opdracht. Maar heel vaak lees je dat mensen totaal de weg kwijt zijn en daarom uit het leven willen stappen. Heel begrijpelijk, maar geloof mij. Als wij weer afscheid gaan nemen van deze aarde, zal onze ziel en geest weer terug gaan, dáár waar we ook vandaan zijn gekomen. Alleen WAAR.....dat is het grote onbekende. Het leven kan soms verschrikkelijk zijn, maar probeer er wat van te maken. Geef om deze wereld met al zijn mooie natuur. Voor ons geschapen. Wij kunnen gelukkig zijn, maar het is de mens om ons heen die er een puinhoop van maakt. We entertainen ons kapot, maar ondertussen schreeuwen we weer ONBEWUST naar warmte en liefde, aandacht. Dat is het verschil tussen geluk en levensmoe!

levensmoe

Geplaatst door: Marcel reacties

Connie: Ik begrijp jou helemaal, maar net wat ik zeg:
Als de mens meer aandacht en begrip toont voor zijn medemens, zijn we al op de goede weg. Maar waar vindt je nog mensen die je "vriend" kunt noemen, die er zijn als je ze nodig hebt. Hoe vaak mijn vrouw en ik al belazerd zijn. Dan verlies je het vertrouwen in mensen. Dan denk je inderdaad, laat maar zitten!
Toch moet er ook in jouw leven een moment komen dat je op de juiste rails zit. Alleen in die wirwar van het leven valt het niet mee om die juiste personen te ontmoeten. Ook ik geeft niet op. Je kunt winnen en je zult de kracht vinden OM te winnen, maar je moet wel willen! NOOIT opgeven, dat is jouw opdracht! En jij wint, geloof me!!

Niet zo eenvoudig

Geplaatst door: Peter reacties

Ik denk ook vaak over zelfmoord, of eh.. zelfdoding (dat schijnt beter te klinken). Ik ben 48, weer alleen en geen kinderen. Dan ook nog eens een baantje waar ik niet echt happy mee ben. Ik las het artikel en de reacties en dacht: het is precies de waarheid, je moet zelf kunnen beslissen wanneer het je tijd is.
Maar toen kwam ik bij de reactie van de jongen van 16 en dat is ontnuchterend. Ik kan niet zeggen dat ik een gelukkige jeugd heb gehad maar er zijn toch wel heel intense ervaringen die ik niet had willen missen. Ik ga geen pleidooi voor het leven houden, maar jongen van 16: het leven is niet altijd leuk maar er zijn momenten die het de moeite waard maken.
Nu is het wachten op de man van 80 die mij verteld dat ik niet op moet geven. Want ook die (fictieve?) persoon heeft gelijk.
Laat ik wat toelichting geven op het leven:
Ik vind fietsen leuk, bergen oprijden is vreselijk maar als je op de top bent dan is het geweldig en voel je je een soort superman. Net zoiets met vogels kijken: veel tijd loop je een beetje doelloos door een bos totdat je plotsklaps een sneeuwuil tegenkomt, dat zijn die momenten die je niet wou missen.

Reactie op marcel

Geplaatst door: Anna reacties

Wat een onzin dat levensbeeindiging niet voor jonge mensen zou kunnen zijn, dat je een opdracht mee krijgt. Dat is jouw visie. Niemand dwingt jou je leven te beeindigen. Ik vind dat iedereen dat zelf moet beslissen. Voor jou kunnen misschien bepaalde dingen het leven waard zijn, voor anderen hoeft dit niet zo te voelen. Ik vind dat we ook in de regelgeving die christelijke moraal maar eens aan de wilgen moeten hangen. Iedereen bepaalt voor zichzelf of het de moeite waard is, een ander kan en mag daar geen oordeel over geven. Een individu moet zelf het recht hebben die keuze te maken, ongeacht wat de omgeving daar over denkt. Helaas is er niet de keuze of je geboren wil worden, maar een keuze voor het eind zou voor ieder moeten kunnen.

Levensmoe

Geplaatst door: T.e.r. reacties

Sinds 2 gefaalde rugoperaties in 2006 en 2007 leef ik met niet aflatende pijn. Mijn gezin heeft mij in de steek gelaten omdat ze het beu zijn dat ik nergens meer echt aan kan deelnemen en dat begrijp ik wel. Mijn dochter heeft haar schoonmoeder geadopteerd als nieuwe moeder en schaamt zich voor mijn noodzakelijke stok en rolstoel, mijn man, ontdekte ik na de operaties doordat ik nu altijd de eerste aan de brievenbus ben, heeft van knoeien met onze rekeningen zijn nieuwe hobby gemaakt waardoor er alle dagen wel nieuwe problemen bijkomen, brengt zijn tijd zoveel mogelijk ergens anders door om niet geconfronteerd te worden met mijn toekomst vrees ik, mijn ouders zijn nu helemaal overtuigd dat alleen hun 2de kind nog vreugde kan brengen (hun eigen woorden), mijn vrienden hebben één voor één afgehaakt omdat ik nu eenmaal niet langer die bergen opkan, die lange wandelingen kan maken, avondjes uit niet meer aankan omdat zitten moeilijk is enz.... Enfin, de lijst is te lang en dan kom je al gauw als 'stom en zielig' over en lijkt het alsof klagen nog al is wat je kan en dat probeer ik zeker tegenover de mensen rondom mij absoluut te vermijden. Mijn zoon is de enige die mij laat voelen dat ik nog een mens ben en nog enigszins meetel. Mijn kleinkind is het enige andere lichtpuntje. Maar die kleine meid gaat binnenkort naar school en dan is het laatste stukje menselijke warmte weg. Mijn dochter maakte mij al duidelijk dat bezoek er dan helemaal niet meer inzit omdat haar kind nu eenmaal op tijd in bed moet, en gelijk heeft ze.


Ik zie geen licht meer aan het einde van de tunnel ook al ben ik bijna aan dat einde. Ik kan het leven niet meer aan. Ik sta alleen met mijn pijn en op begrip (buiten van mijn artsen die echte pareltjes zijn en waarvoor ik hen nooit genoeg zal kunnen bedanken) kan ik op niemand rekenen. Helaas gaat een mens niet dood door wensen alleen. Zelfmoord mag niet en je kan, ook hier in België verplicht opgenomen worden maar wat moet ik anders? Ik kan niet meer. Ik ben te moe en te bang om te leven. Psychiatrische hulp bood geen uitkomst. Geen arts kan mij mensen geven die mij de moeite vinden en als niemand anders je nog waardevol vindt is het moeilijk om jezelf meer dan niks te vinden. 2 pogingen zijn mislukt en een derde moet gewoon slagen. Ik verwacht geen hulp en hoef ook niet opnieuw te horen dat er 'nog zoveel mogelijk is'. Als dat echt zo was hoefde dit niet. Ik was ooit de eeuwige optimist, de sterke vrouw die klaarstond voor iedereen met problemen (ooit zelfs op vrijwillige basis bij een hulplijn)maar constante pijn en de afwijzing van diegenen die mij het dierbaarst zijn hebben mij de das omgedaan. Het is niemands schuld. Ik ben zeker geen zielige sukkel. Ik en ik alleen kan het niet meer aan. Ik wil rust, pijnvrij zijn en niet langer meer de last zijn die ik zo overduidelijk voor anderen geworden ben. Nogmaals, dat is niet hun schuld. In deze maatschappij is geen plaats voor 'deffecte' mensen.


Mijn zoon vroeg mij ooit, lang geleden: 'Will everything be all right in the end.' Mijn antwoord was en is nog steeds 'Ja'!!! Ik ben er rotsvast van overtuigd dat alles goedkomt in de splitseconde dat je leven eindigt, daar klamp ik mij aan vast.


Het is mijn leven en alleen ik kan bepalen wat 'ondraaglijk lijden' is. Ik ben geen zielig mens, gewoon een mens aan het einde van een lange weg, een doodlopende weg. Ik hoef geen medelijden. Ik had een goed leven tot alles fout begon te lopen en nu is het voorbij. Pas als je 'mij' bent kan je mijn doodwens begrijpen.Een mens leeft zolang hij moet. Het is goed zo.


Ik wou gewoon even mijn verhaal kwijt. Ik ben gewoon op en wou dat mensen als ik ook op hulp bij hun levenseinde konden rekenen maar dat kan niet. Misschien dat daar ooit verandering ik kan komen. Niet enkel de echte constante pijn zou een meter moeten zijn, ook de pijn in je hart zou mee moeten tellen. Je wil tenslotte je leven niet beëindigen omdat alles rozegeur en maneschijn is, toch?

ben bang voor het leven

Geplaatst door: A.E. reacties

Ik wil ook niet meer.. ik ben 38 maar ik heb al heel mijn leven problemen. Mijn ouders scheidden toen ik 5 jaar was, en maar sindsdien lijk ik er altijd in vast te zitten. Ik kreeg een stiefmoeder toen ik 7 was. Sindsdien heeft ze mijn leven gewoon verwoest, zo erg dat ik niet eens meer in staat ben een relatie op kan bouwen met iemand.Ik ben heel erg eenzaam en mijn leven is helemaal leeg. ik probeerde op allerlei manieren mijn leven op te vullen met bezigheden en met een gewone baan. Maar het helpt gewoon niet. Ik kan gewoon nergens van genieten en het is zelfs zo momenteel dat ik mezelf van alles ontzeg, me leuk aankleden, iets leuks doen omdat ik het niet meer op kan brengen en ik vind het mezelf niet meer waard.
Het leven voelt voor mij als een moeras waarin ik wegzak.
Wat moet ik nou? Doorzetten met het leven? Ik vind het leven keihard en ik zie er de charme er niet meer van in. Het enigste waar ik van kan genieten zijn dieren, maar mensen? De meeste zijn gemeen, egoistisch en kil. Ik ben doodsbang voor deze maatschappij en voel me er niet thuis. Ik denk vaak aan de dood en ga er steeds meer naar verlangen. Ik zie het als een verlossing. En als ik eerlijk ben heb ik me nog nooit op aarde thuis gevoeld.
Ik heb nu nog een reden om het uit te stellen en dat is dat ik een hele lieve hond heb en die gun ik wel een goed leven en dat geef ik hem ook.
Als hij er niet meer is zie ik ook geen reden meer om door te blijven gaan.. dan zit mijn taak er hier op aarde wel weer op. En me nabestaanden? Bij leven is er ook niemand die opvalt dat ik besta dus.. wat zou het uitmaken?

Levensmoe

Geplaatst door: Ook levensmoe reacties

Ook ik ben hier levensmoe. Door diep trauma gedurende de eerste drie jaar van mijn leven ben ik falikant buiten het fysieke lichaam geschoten hetgeen geresulteerd heeft in diepe, ernstige persoonlijkheidsstoornissen, afwezig zijn. Pas, toen ik 36 jaar was en mijn ouders overleden kwam ik achter de ernstige fysieke en emotionele mishandeling die door mijn moeder was verricht en raakte in shock door de flashbacks en van alles en nog wat. Voor de reguliere psychiatrie was ik psychotisch, voor de spirituelen onder ons buiten het lichaam en niet zo'n klein beetje ook. Met veel moeite en duizenden euro's aan therapie is nu het contact met mijn fysieke lichaam enigszins hersteld. En ik ben zwaar depressief en moe. Niks om voor te leven eigenlijk. Wie wil mij nou met mijn verleden. Vaak denk ik er aan mijn auto tegen een boom aan te parkeren / knallen. Einde verhaal. Ik weet dan ook waar ik naar toe ga. De wereld daar waar ik vandaan kom en waar ik zo helder zo veel herinneringen aan heb. Ik heb het gehad met lichtmeesters, engelen, deva's etc. etc. etc. etc. Ik kan ze zien, voelen. Maar ik kan mijzelf niet voelen, mijn lichaam niet voelen. Kinderen zal ik ook niet meer krijgen gezien mijn leeftijd en ik heb al hechtingsstoornissen door mijn vroegste jeugd. Jaren lang moeten vechten tegen enorme psychoses en dat alleen maar door mishandeling. Ik weet op zich dat ik hier een taak te doen heb. Maar vaak denk ik...... ach, ik heb nu al zo veel verwerkt in dit leven en mijn zielegroep etc. etc.. In een volgend leven is het waarschijnlijk lichter voor mij, makkelijker te doen. Dus waarom niet gaan dan. Waarom houdt het lichaam er niet vanzelf mee op gewoon. Gewoon paf. Dood neervallen. Prima. God zij dank. Wat zou dat mooi zijn als dat zou gebeuren. Tjoepsa. Maar iedere dag word ik weer wakker in dit lichaam...... ieder uur gaat het door mijn gedachten.... wat als ik er mee kap, mee stop. Waarom niet eigenlijk. Gewoon naar huis toe gaan. Gewoon gaan......... Tis genoeg geweest.

levensmoe

Geplaatst door: tweethy reacties

voor mij is er geen toekomst alles werd mij geweigerd ik ben alleen in een krotwoning en hier zie je geen mens volgens de brugemeester van de gemeente ben wel op mijn plaats aangezien dat hier alleen maar dieren mens zie je zelden
het is zoals dat ik alleen op deze planeet ik zoek een huis maar de immo cantoor wil niet inkomen te laag en ze bekijken u weer zoals een dier ik leven al 4 jaar zo ik ben het beu en kan niet meer naar ocmw help niet socialewoning niet voor mij zolang dat ik alleen blijven warrom nog leven alles alles tegen u ik weet het niet meer

levensmoe

Geplaatst door: jansens reacties

waarom moet men leven,mijn moeder is dood,men beste vriendin,ik voel dat ik op ben,waarom is er geen kliniek waar men waardig kan sterven?

god

Geplaatst door: fake shit reacties

alles over die godverdomde christelijke moraal !!!
God BESTAAT NIET !!!!!!!

weet het echt niet meer

Geplaatst door: een eenzaam zieltje reacties

Ik voel me echt levensmoe,heb bijna alles zowat meegemaakt in m'n leven al ben ik nog maar 45jaar. Heb ook veel pijn en dan smelten je zogezegde vrienden weg als sneeuw voor de zon! Alles wat ik graag zie in mijn leven nemen ze me af,m'n kindjes;mijn kleinkindje ouders ,grootouders.....ik ben echt alleen op deze rotwereld. En uit het leven stappen is misschien wel de makkelijkste weg,maar zo kan ik niet verder,eens niet kunnen babbelen met een vriendine of vriend! Alle pijnklinieken zitten overvol;kan nergens meer terecht....ik hou het zo niet langer vol. Dan hoor ik maar bij de lafste mensen als ze het zo willen zien pfffff

levensmoe

Geplaatst door: Clarice reacties

Ik ben 19 jaar, doe de HBO-V, heb een vriend en een eigen huis.Super leuk zou je haast zeggen. Maar ik ben niet altijd even gelukkig, ik ben niet vaak of langdurig gelukkig geweest. Ik zoek geen hulp omdat ik daar simpelweg veel te 'nuchter' voor ben, ik weet hoe het is om te diagnosticeren en ik weet hoe zielenknijpers graag diagnoses stellen. we moeten natuurlijk wel mensen in hokjes blijven plaatsen, om je vervolgens te laten geloven dat de stoornis de oorzaak is van het denken aan zelfdoding....*zucht*

Ik ben het eens met wat hier boven staat, dat we zelf mogen bepalen wanneer we willen "gaan" maar moet er dan niet iemand zijn die samen met jou kan toetsen of het wel ECHT is wat je wil? 1000 keer denken dat je het zat bent wil niet zeggen dat je niet bij de 1001de keer ineens bedenkt dat je WEL wilt leven. Maar dat zul je dan nooit weten of terug kunnen draaien.

wat dat betreft hang ik er een beetje tussenin. Ik ben toekomstig verpleegkundige en wil natuurlijk de allerbest beschikbare zorg bieden aan mijn medemens. Maar de mens moet wel ook verzorgd willen worden...

Al met al, vind ik dat iedereen vrij is om te doen waar die zich goed bij voelt. we moeten stoppen met elkaar egoistisch noemen.. we leven voor onszelf, niet voor iemand anders dat is de levensles die je altijd meekrijgt van anderen dus waarom zou egoisme slecht zijn? dus als we onszelf van het leven willen beroven, hebben we onszelf beroofd en niet iemand anders. Ik snap het verdriet van nabestaanden, maar we hoeven ons niet altijd zo slachtoffer te voelen.

[reageren]