Vrij Nederland Beste in zijn vak: Kamiel Klaasse
'Je bent machtig én dienend'
Foto: Johannes Abeling / HH
Beste in zijn vak: Kamiel Klaasse
'Je bent machtig én dienend'
'Ik heb lang geaarzeld voor ik mezelf architect noemde. Er komen zo veel aspecten bij kijken, als je zeer getalenteerd bent, kun je hoogstens driekwart incorporeren in één persoon.' Kamiel Klaasse vormt met twee partners NL Architects.
Zij werken met een team van twintig medewerkers in een oude verffabriek in Amsterdam-West. 'Het duurde vrij lang voor we echt iets bouwden - al is dat niet zaligmakend. Hét project van de afgelopen dertig jaar is nooit gebouwd: de Très Grande Bibliothèque de France van Rem Koolhaas.' Maar uiteindelijk wil iedere architect toch bouwen. 'Je poneert een stelling die je in de praktijk wilt testen. En door je eigen gedachten lopen, is een opwindende ervaring.'
Een gebouw ontstaat uit een gezamenlijke gedachtenvorming: 'Van wie de verlossende woorden of schetsen zijn, is onbelangrijk. Je kunt bij ons als stagiair net het goeie krabbeltje maken dat leidt tot een groot gebouw.' De tijd van de starchitects is voorbij, zegt Klaasse, 'maar iets van een diva moet je wel hebben om gehoor te vinden voor je ideeën'. Dat lukt hem, ondanks de economische tegenwind. 'Net toen we het benauwd kregen, wonnen we grote prijsvragen. Nu gaan we een woongebouw maken op de Amsterdamse Zuidas, dat wordt dankzij Schiphol de stad van de toekomst. Een aerotropolis.' Klaasse is lyrisch over zijn Spordtgebouw. 'De klimhal is opengespleten en toont zo zijn schitterende binnenste: een reuze amethyst.' De sporthal is in Dordt, vandaar de naam. Het is ook een grapje, zegt Klaasse. 'Dyslexie wijst op ruimtelijk inzicht. Wij voegen voor prijsvragen af en toe bewust een spelfoutje toe, als subliminal advertising.'
Wat betreft 'de beste': 'Rem Koolhaas en Herman Hertzberger vertegenwoordigen twee belangrijke generaties. Ik kies voor Hertzberger, hij was cruciaal tijdens onze opleiding en daarna een continue bron van inspiratie.'
In de serie ‘De beste in zijn vak’ neemt Vrij Nederland een beroepsgroep onder de loep, beurtelings geportretteerd door Mischa Cohen en Coen Verbraak. In VN #25 zijn de architecten aan de beurt. Wat kenmerkt een goede architect in deze crisistijd? Negen architecten vertellen over hun metier. En: een interview met ‘de beste in zijn vak’.
Over Mischa Cohen
Mischa Cohen (1957) werkt sinds 1988 bij Vrij Nederland, daarvoor enige tijd als freelancer. Hij was achtereenvolgens eindredacteur van de kleurenbijlage, chef Kunst en Cultuur, chef eindredactie en is nu schrijvend redacteur. Hij studeerde Nederlands aan de Universiteit van Amsterdam.